Regisztereket ma is használnak az egészségügyben, amelyek mind más-más technológiai alapon működnek. Az új keretrendszer egységességén azt értjük, hogy az egészségügyi szakmától, a gyűjtött adatok fajtájától és mennyiségétől, valamint a kért feldolgozások algoritmusaitól függetlenül ugyanazzal az eszközzel képesek legyünk megvalósítani a regisztergazdák által elképzelt eredményt.
Az egészségügyben dolgozó adatközlők (orvosok, asszisztensek, adminisztrátorok) azok, akik részére egy regiszter elrendelésekor előírják (kötelező vagy önkéntes jelleggel) a kért adatok kitöltését az adott regiszter tartalmi és formai követelményeinek megfelelő feltételekkel. Az adatközlők természetesen szintén hozzáférhetnek az adatokhoz és az elemzések végeredményeihez az elrendelésben meghatározott feltételekkel.
A modul működése négy lépésben történik:
- Regiszterek kialakítása, publikálása, visszavonása
- Regiszterek kitöltése
- Adatok anonimizálása (keresztreferenciatár)
- Eredmények számolása és publikálása
A szakregiszter modul kitöltése elsősorban az egészségügyi információs rendszerekben (kórházi, szakrendelői, háziorvosi, fogorvosi) történik, de minden regiszternek rendelkezésre áll az ágazati portálon megvalósított adatbeviteli képernyő is.